top of page

بخش ۱ ـ آیا هنوز راه علاج را می‌توان در خانه یافت؟

مهم نیست که نسخه را چطور بپیچند، خدمات پزشکی همیشه بسیار گران است. در خصوص فواید خدمات پزشکی بسیار سخن گفته‌ایم اما در مورد فواید مراقبت از خود به اندازه کافی خیر. هشت "پزشکی" که  در ادامه با آنها آشنا خواهیم شد در راستای بهبود سلامت ذهنی، جسمی و روحی متخصص هستند. شما می‌توانید هر روز از آنها بهره‌مند شوید و همگی به شما کمک خواهند کرد تا از خطر ابتلاء به بسیاری از بیماری‌ها، استفاده از دارو و مراجعه به پزشک خلاصی یافته و همیشه از آنها بعنوان یک بسته‌ی مفید قدرتمند مراقبت از خود یاد کرد.

۱- تغذیه؛ غذای مغذی هم بدن و هم نیروی ذهنی را توانایی می‌بخشد. غذاهای گیاهی در ترکیبات و مواد مغذی که تشویش را کاهش داده و عملکرد نیروی ذهنی و خُلق و خوی انسان را بهبود می‌بخشد غنی هستند. پس تا می‌توانید به مقدار فراوان از میوه‌جات و سبزیجاتِ تازه، غلات سبوس‌دار، حبوبات، پسته، فندق، گردو، بادام و دانه‌های خوراکی لذت ببرید. از خوردن غذاهای بی ارزش، چربی اشباع شده حیوانی و چربی‌های اشباع شده هیدروژنه، نوشیدنی‌های شیرین، کافئین و مقدار زیاد شکر تصفیه شده خودداری کنید. تقریبا نیمی از کالری‌های ما از طریق نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌های گاز دار و نوشیدنی‌های میوه‌ای تأمین می‌شود. وقتی شما از مصرف نوشیدنی‌های پر کالری خودداری کنید آنگاه است که می‌توانید کاهش وزن ناخواسته را با چشم خود مشاهده نمائید و انرژی واقعی خود را افزایش دهید. برای افزایش انرژی واقعی دست کم در روز هشت لیوان آب بنوشید. شما با بهتر تغذیه کردن و نوشیدن مقدار زیاد آب است که احساس بهتری خواهید داشت و برای انتخاب‌های بهتر نیز انرژی دارید.

۲- هوای تازه و ورزش؛ ورزش، بخصوص ورزش‌های در محیط طبیعی، علاوه بر سلامت قلب، روحیه انسان را نیز بهبود می‌بخشند و برای سلامت نیروی ذهنی و جسمی لازم و ضروری است. گفته شده است که تحرک و جنب و جوش احساسات را متوازن می‌کند. اگر دچار افسردگی شده‌اید، در محیط آزاد زیر آسمان آبی به پیاده روی سریع مشغول شوید. ورزش میزان تشویش، افسردگی و اضطراب را می‌کاهد و خلق و خو، بهزیستی و کارکرد نیروی ذهنی را تقویت نموده و همچنین قدرت یادگیری فرد را بالا می‌برد. این امر به شما کمک می‌کند تا سلامت جسمی خود را تقویت کرده، خطر ابتلاء به بیماری‌های گوناگون را کاهش دهید و در ادامه وزن ایده‌آل را به دست بیاورید. پس ورزش روزانه را عادت زندگی خود قرار دهید تا فواید مانند سلامت قلب و نیروی ذهنی را تجربه نمایید! این وعده را بپذیرید: «ضعیفان را قوت می‌بخشد و ناتوانان را قوت زیاده عطا می‌فرماید.» اشعیاء فصل ۴۰ آیه ۲۹.

۳- استراحت؛ بدن ما علاوه بر اینکه برای کار و فعالیت طراحی شده برای استراحت روحی، جسمی و ذهنی نیز طراحی شده است. اختصاص زمان برای تفریح، استراحت و تفکر می‌تواند در کاهش افسردگی بسیار با اهمیت باشد و با تقلای نیروی ذهنی و فشار جسمی مداوم مرتبط است. نکته دیگر اینکه زود رفتن به رختخواب بطور منظم باعث احیای نیروی ذهنی، کمک به کنترل هورمون استرس و سطح قند خون؛ کاهش بد خلقی، کوفتگی و فشار عصبی و همچنین افزایش انرژی می ‌شود. عادات و روش‌های کاری تازه در هنگام خواب تثبیت می‌شوند، بنابراین با داشتن استراحت کافی و احیا کننده برای داشتن نیروی ذهنی سالم‌تر و شاداب‌تر به خودتان کمک کنید. کنترل فشار عصبی، ورزش در محیط بیرون زیر نور آفتاب و پرهیز از کافئین و نخوردن در ساعت‌های دیروقت شب عامل پیشرفت خواب عمیق خواهد بود. ما به سوی استراحت شفادهنده‌ی خداوند دعوت شده‌ایم: «بیائید نزد من و من شما را آرامی خواهم بخشید.» انجیل متی فصل ۱۱ آیه‌های ۲۸ تا ۳۰.

۴- نگرش؛ زمانی یک شخص چنین گفته که یک نگرش بد شبیه یک چرخ پنچر می‌باشد ـ تا زمانی که آن را تعویض نکنید شما جائی نخواهید رفت. مطالعات نشان می‌دهد که عامل کلیدی عمر طولانی و زندگی سالم درک هدف و معنای زندگی است. دید شکرگزار را پرورش داده و جلوی افکار منفی را بگیرید! تمرکز روی راه حل‌ها را به جای مشکلات انتخاب کنید و به سختی‌ها و آزمایش‌ها به عنوان فرصتی برای رشد بنگرید. خداوند ارائه‌ی قدرت و حکمت در هر سختی را به ما وعده داده است. او به شما کمک می‌کند تا فطرت ذهنی را برای مقابله با مشکلات زندگی در راه مثبت بسازید. «و مرد ضعیف بگوید من قوی هستم.» یوئیل فصل ۳ آیه ۱۰.

۵- روابط؛ پرورش رابطه‌های سالم به پرورش یک باغ بسیار شبیه است: باغ هرچه بیشتر مورد توجه و مراقبت قرار بگیرد میوه بیشتری به بار می‌آورد. به همین روش وقت گذاشتن در پرورش و ساختن روابط مثبت دوستانه و روابط اجتماعی میوه شادی، یکدلی و عدم خودخواهی را در بر خواهد داشت. وقت گذاشتن برای روابط سالم‌تر فرصت‌هایی برای بخشش و دریافت بوجود می‌آورد. فواید دیگر آن شامل بهبود کارکرد سیستم ایمنی بدن، بهبود توانایی‌های اجتماعی، کاهش فشار عصبی، افزایش خلق و خوی بهتر و زندگی طولانی‌تر است. این موضوع را خوب بدانید که وقت گذاشتن برای روابط هیچ وقت به معنای وقت تلف کردن نیست.

۶- تناسب عقلی؛ تناسب عقلی همانند تناسب اندام نیازمند عزم راسخ، پشتکار و تمرین است. شما می‌توانید نیروی عقلی‌تان را با درگیری در فعالیت‌های ذهنی چالش برانگیز مانند مطالعه کتاب‌های الهام بخش، چالش برانگیز و آموزنده، حل کردن معما، نواختن آلت موسیقی یا یادگیری توانایی‌های جدید تمرین بدهید. امثال این فعالیت‌ها باعث افزایش یاخته‌های عصبی مغزی، ایجاد راه‌های ارتباطی جدید و افزایش انعطاف پذیری ذهنی می‌شود. همزمان با یک رژیم غذایی سالم و ورزش، این سرعت و دقت نیروی عقلی را بهبود می‌بخشد که بواسطه آن ذهن مشکلات را بتواند حل کند و با چالش‌ها مقابله نماید. پس ذهن خود را به چالش کشیده و دنیایتان را تغییر بدهید. 

۷- انتخاب‌های مثبت؛ نوسازی‌های برق آسا ممکن است در برنامه‌های شفابخش تلویزیونی برای خانه جوابگو باشند، اما نوسازی زندگی برنامه‌ایست که با صرف وقت زیاد و کمک و لطف خداوند صورت می‌گیرد. هرگز قدرت انتخاب‌های مثبت کوچک روزانه را در غلبه بر عادات بد و بزرگ دست کم نگیرید. تکرار و شکیبایی کلیدهایی برای ساختار بخشیدن به یک شیوه‌ی زندگی سالمند. باید این را دانست که افراد موفق عاری از اشتباه نیستند: آنها فقط تسلیم شدن را نمی‌پذیرند! «به یاد آر قوت هر چیز را دارم در مسیح که مرا تقویت می‌بخشد.» رساله پولس رسول به فیلپیان فصل ۴ آیه ۱۳.

۸- سلامت روحانی؛ سلامت روحانی در مرکز یک سبک زندگی سالم قرار دارد که همراه با مصالحه‌ی خداوند و فرصت دادن به اجرای برنامه، هدف و قدرتش برای راهنمایی زندگی شماست. منسیوس (Mencius) حکیم و دانشمند چینی درست گفت که: «دانش اطلاعات را عرضه می‌کند، اما نه قدرت اجرای آن را.» به کمک خداوند ممکن است ما در زندگی‌مان به رشد و بهبودی دائم دست یابیم و برای دوره‌ای که به هدف‌هایمان دست نیافته‌ایم آمرزش بیابیم و برای ادامه‌ی راه زندگی شهامت و خوشی را در اختیار داشته باشیم. 

کلام زنده

 

آیه‌های کتاب‌مقدس به ما می‌آموزند که عیسی مسیح پزشک بسیار بزرگی است که آمد تا سلطنت محبت، زندگی و رهایی از عادات بد و زشت را در عمق دل‌های ما بر پا سازد. گرچه ما در دنیایی پر از گناه، بیماری و غم و اندوه زندگی می‌کنیم، ولی او طرح هشت گامه را به ما بخشیده است یعنی همان هشت پزشکی که ما می‌توانیم از آنها بهره ببریم و سلامت نیروی ذهنی، جسمی و روحی خود را بهبود بخشیده در نتیجه خطرات برای رنج‌های بی نیاز بیشتر را بکاهیم. پیام عشق او هم اکنون قلب شما را فرا می‌خواند: «ای حبیب دعا می‌کنم که در هر وجه کامیاب و تندرست بوده باشی، چنان که جان تو کامیاب است.» رساله سوم یوحنای رسول آیه ۲. هم اکنون او به عنوان شفادهنده، نجات‌دهنده و اعاده‌دهنده بزرگ انتظار تو را می‌کشد!

bottom of page