top of page

بخش۲ ـ از خواستن تا پیروز شدن

راهکارهای متعادل برای کاهش همیشگی وزن

 

فیروزه درباره مشکلش به زبان خود اینچنین توضیح داد: می‌خواستم وزن کم کنم، در واقع باید وزن کم کنم. از زمان ترک سیگار، کم کم چاق می‌شدم، تا با قامتی ۱۶۰ سانتیمتری به ۹۰ کیلو رسیدم. همش احساس بدبختی می‌کردم، از خود تصویر وحشتناکی ساخته بودم و از سردرد و شکم درد به ستوه آمده بودم. عادات غذائی هیچ کمکی به من  نمی‌کردند تا چالش‌ها و مشکلاتی را که با آنها روبرو بودم اداره کنم. یک روز تصمیمی گرفتم که نه تنها به من در کاهش ۳۴ کیلو از وزنم کمک کرد بلکه باعث بهبود نگرش و تفکر من درباره زندگی نیز شد. بالاخره سر دردها و درد شکمم هم از بین رفت! من از آرزوی کاهش وزن به مقطع پیروزی در مبارزه با بزرگی شکمم رسیدم. به این ترتیبی که در ادامه خواهید دید:

۱- من نیازها و استعداد نهانیام را همانطور که واقعاً هستند درک کردم؛ درک اینکه مشکل من کشف این بود که خداوند هدفی برای زندگی من دارد و این آگاهی، به من امید داد و کمک کرد تا افسردگی و همچنین رژیم غذائی‌ام را دوباره مورد بررسی قرار دهم. «زیرا خداوند می‌فرماید: فکرهائی را که برای شما دارم می‌دانم که فکرهای سلامتی می‌باشد و نه بدی تا شما را در آخرت امید بخشم.» ارمیاء فصل ۲۹ آیه ۱۱.

۲- من باید باور می‌کردم که می‌توانم تغییر کنم؛ دیگر به پیام‌های منفی که «بر پایه شکست» قرار داشتند گوش نمی‌دادم همانهایی که برای سالها تکرار کرده بودم. بهانه تراشی و احساس تأسف را برای خود متوقف کردم.

۳- آموختم تا  مسئولیت‌های روزانه‌ام را بپذیرم؛ روزانه انتخاب‌های مثبت جدید را بجای تسلیم شدن در برابر اشتباهات ساخته دست خودم در طول راه، تمرین می کردم. برای من این یک گام بحرانی بود!

۴- حمایت مورد نیاز برای ایستادگی در تصمیماتم را قبول کردم؛ من همراه با دیگر افراد مثبت اندیش در یک باشگاه پیاده روی و دومیدانی عضو شدم. همسرم برایان (Brian) یک حامی مهم برای من بود و خودش نیز ۲۰ کیلو وزن کم کرد! ورزش روزانه برای من به اندازه‌ی اصلاح رژیم غذائی‌ام اهمیت داشت.

۵- تصمیم گرفتم بیشتر از فکر کردن عمل کنم و احساس خوبی درباره‌ی تصمیماتم داشته باشم: تصمیم گرفتم هر روز در مورد تصمیماتم بدرستی عمل کنم؛ من یاد گرفتم چطور میوه‌جات و سبزیجات سالم و غنی در فیبر، غلات کامل و حبوبات را بعنوان خوراک انتخاب کنم و خرید غذاهایی که "راحت" تهیج‌کننده‌اند را متوقف کنم (پنج راز خرید را که در ادامه خواهد آمد مشاهده کنید).

۶- ایمان به خدا را برای فعال کردن تصمیماتم انتخاب کردم؛ اعتماد به خدا به من قدرت و ایمانی داد تا از میان موانع بگذرم و این عادات جدید، سودمند و عملی را یاد بگیرم. «ترا هدایت خواهم کرد و راهی که باید بروی به تو تعلیم خواهم داد؛ تو را نصیحت خواهم کرد و چشم از تو بر نخواهم داشت.» مزامیر باب ۳۲ آیه ۸.

۷- آموختم که پاداش فردا را در نظم و ترتیب امروز ببینم؛ برای داشتن سلامتی در آینده تاوانی برای پرداخت هست و آن چیزی نیست جز تصمیمات هوشمندانه امروز. دیگر سردردی ندارم و احساس خوبی در مورد خودم دارم ـ در ضمن سایز کمرم را از ۱۸ به ۸ رسانده‌ام! هر انتخاب خوبِ امروز، هدیه‌ای برای فردا به ارمغان می‌آورد. حالا وقت آن رسیده تا چنین انتظاری داشته باشید!

پنج راز خرید برای کاهش وزن موفق

 

۱. برنامه ریزی قبل از وقت؛ آشپزخانه‌ی خود را با غذاهای ساده‌ی «آماده برای مصرف» مانند گلابی، سیب، آلو، موز، انگور، گردو، نان غنی از غلات، حومس و سالاد سبزیجات خام از «پیش آماده شده» با سسی کم چرب پر کنید. سبزیجات یخ‌زده، سالاد مخلوط انواع کلم سرخ شدنی برای تهیه غذای سریع با برنج قهوه‌ای زودپز در دسترس نگهدارید.

۲. گیاهخوار شوید؛ ۳۴۰ گرم  گوشت دنده کبابی دارای ۱۴۴۵ کالری است که مقدار بالایی از کلسترول و چربی اشباع شده دارد. یک همبرگر بزرگ همراه با پنیر  همراه با سیب زمینی سرخ شده و نوشابه گازدار محتوی ۱۶۸۰ کالری است. منابع پروتئین گیاهی مانند حبوبات، سویا و غلات فیبردار،  ارائه دهنده چربی‌های سالم و خالی از کلسترول هستند و دارای ارزش غذائی"سیر کننده" و تغذیه متعادل هستند. یک فنجان لوبیا سیاه پخته شده بر روی اجاق گاز فقط دارای ۲۴۱ کالری است و ۱۶ گرم فیبر دارد؛ یک فنجان مارچوبه حاوی ۴۴ کالری است و 4 گرم فیبر دارد. جایگزین کردن کتلت و کوکو سبزی، پاستای غلات کامل، برنج قهوه‌ای و سیب زمینی پخته شده وعده غذایی را کامل می‌کند بدون اینکه به وزن شما چیزی بیافزاید!

۳. از بطری ها، غذاهای بسته بندی‌شده و مشروب فروشی‌ها دوری کنید؛* از این نوشیدنی‌ها دوری کنید! فقط یک بطری ۳۴۰ گرمی نوشابه گازدار در روز می‌تواند ۷ کیلو به وزن و مصرف ۷۵ فنجان شکر در سال را بیافزاید . نوشیدنی‌های شیرین عامل اصلی اضافه کننده‌ی شکر به رژیم غذائی هستند.** با نوشیدن آب بجای نوشیدنی‌های شیرین طراوت و نیرو را در خود بیافزایید. یک بسته‌ی ۶۰ گرمی سیب زمینی سرخ شده حاوی ۶۰۸ کالری است؛ در حالیکه یک بسته ۶۰ گرمی سیب زمینی اجاق پز فقط حاوی ۸۲ کالری است. یک قالب ۳۰ گرمی شکلات ۲۴۵ کالری دارد که برابر با کالری موجود در یک و نیم کیلوگرم کاهو است!

۴. از تغذیه پرکالری مضر به سوی تغذیه سالم بروید؛ غذاهای تصفیه شده پرکالری شامل مقدار بسیار کم از رطوبت، مواد مغذی یا فیبر هستند و دارای مقدار زیاد چربی و شکر هستند. آنها سبب اضافه وزن می‌شوند اما قانع کننده نیستند. زمانی که درباره کنترل اشتها و کاهش وزن صحبت می‌شود غذاهای غنی در فیبر ایده آل هستند. یک کلوچه‌ی کم چرب ۶۰ کالری دارد درحالیکه نصف یک طالبی کوچک تنها حاوی ۳۰ کالری است! یک تکه کیک پای سیب حاوی ۵۴۰ کالری است در حالی که یک سیب متوسط فقط ۹۵ کالری دارد.

۵. از خطاهای رایج کنترل کالری اجتناب کنید؛  به جای غذاهای سرخ شده به دنبال انتخاب‌های غذائی اجاق پز و بریان شده باشید. پیتزای تزئین شده با سبزیجات رنگارنگ و نه پنیر یا گوشت را امتحان کنید. رستوران سبک بوفه با غذاهای غیر رژیمی کُشنده‌اند! از تنوع بیش از اندازه بپرهیزید. گزینه‌های کم چرب سالادی، سبزیجات خام، حبوبات سبز و سبزیجات، برنج قهوه‌ای و میوه‌ی تازه بهترین انتخاب هستند و از بروشتوک‌های غلات کامل که شادی بخشند مانند جوی دوسر به همراه میوه و گردو و بادام و فندق برای صبحانه خود لذت ببرید.

کلام زنده

 

فیروزه در جدال خود با چاقی پیروز شد. خدا نیاز او را می‌دانست  و به او کمک کرد تا از قدرت، وعده‌ها و برنامه‌ی خداوند بهره مند شود و به اهدافش برسد. خدای متعال از نیازهای شما نیز آگاه است. او از چالش‌ها و سختی‌هایی که شما با آنها روبرو هستید و همچنین آرزوی شما برای شیوه زندگی سالم‌تر آگاه است. او وعده داده است «اما خدای من همه احتیاجات شما را برحسب دولت خود در جلال در مسیح عیسی رفع خواهد نمود.» رساله پولس رسول به فیلپیان باب ۴ آیه ۱۹. او به شما در کسب قدرت برای این جدال کمک خواهد نمود؛ او طرحی عملی دارد و دارای اقتداری سازنده است.

Food & Health Communications www.foodandhealth.com

** Dietary sugars intake and cardiovascular health.  Johnson R, et al. Circulation 2009; 120:1011-1020

bottom of page