top of page

بیایید عیسی را بهتر بشناسیم. او چه انجام داد؟ چطور زندگی کرد؟ چه به ما تعلیم داد؟

موعظه شماره ۱: بیایید عیسی مسیح را بشناسیم!

مجموعه موعظه‌های عیسی بر فراز کوه

 

عیسی مسیح نامی است که شما  آنرا تصدیق می‌کنید. شما می‌دانید که او مسیح موعود است. چرا که او را یکی از پیامبران خدا می‌دانید، حتی برای نشان دادن احترام کلمه «حضرت» را برای او بکار می‌برید. بطور حتم شنیده‌اید که او از یک باکره متولد شد و در سراسر زندگی‌اش مرتکب هیچ گناهی نشد. همچنین می‌دانید او یهودی زادهٔ ساکن فلسطین در قرن اول میلادی بود که در دوران حکومت امپراتوری روم می‌زیست، دیگر درباره مسیح چه می‌دانید؟

 

هنگامی که آشکارا کشورهای مسیحی، به ویژه آمریکا، کشورهای دیگر را مورد تهاجم، اشغال و استثمار قرار می‌دهند، این کلام معروف عیسی مسیح است که در سراسر جهان طنین انداز می‌گردد:

 

متی باب ۵ آیه ۳۹ : «اما من به شما می‌گویم به کسی که به تو بدی می‌کند بدی نکن و اگر کسی بر گونه راست تو سیلی می‌زند گونه دیگر خود را بطرف او بگردان.»

 

مقابله به مثل نکنید، انتقام گیر نباشید.

 

این حق مردم است که بپرسند، «اگر عیسی چنین گفت، پس چرا کشورهای به اصطلاح مسیحی بسیار متجاوز هستند؟ آیا این نوع رفتار ربطی به تعالیم عیسی دارد؟» سوال خوبی است. این مسئله هیچ ارتباطی با تعالیم عیسی ندارد. با این حال اگر ما شخصاً با کلام عیسی موافقیم، آیا آنها را در زندگی‌های خود نیز بکار می‌بریم؟ پس بیایید مقابله به مثل نکنیم و انتقام جو نباشیم.

 

بیایید عیسی را بهتر بشناسیم. او چه انجام داد؟ چطور زندگی کرد؟ چه به ما تعلیم داد؟

 

زندگی و تعالیم عیسی در عهد جدید به ثبت رسیده‌اند. در این مجموعه موعظه‌ها، ما به يكی از مشهورترین موعظه‌های عیسی مسیح خواهیم پرداخت که بر تپه‌ای بی نام و نشان ارائه شد؛ ولی پیام او جاودانه است.

 

اگر شما خود شخصاً عهد جدید را مطالعه نکرده‌اید، این فرصتی مناسب را برای شما فراهم می‌آورد زیرا در ادامه با دو پیش داوری روبرو خواهید شد.

 

اولین پیش داوری می‌گوید:

 

عهد جدید تغییر کرده است بنابراین فاقد اعتبار است. در واقع اگر شما منابع این اتهامات را با دقت بررسی کنید، خواهید دید که آنها نمی‌گویند که کتاب مقدس تغییر کرده است بلکه متوجه خواهید شد که می‌گویند مفهوم کلمات توسط مردم تحریف شدهاند که در واقع همین امر صحت دارد.

 

بسیاری از مسیحیان شراب می‌نوشند، گوشت خوک می‌خورند، کشیش‌ها گناهان را می‌بخشند، جنگ‌های صلیبی در قرون وسطی رخ دادند، مردم مجسمه‌ها و اشیاء دیگر را می‌پرستند، فیلم‌های پر از سکس و خشونت می‌سازند. تا جایی که برخی مردم می‌گویند:

 

«اگر خودم را مسیحی بدانم، می‌توانم در اشتباه باشم، چرا که در کتاب مقدس هیچ یک از این چیزها نیست. در عین حال نمی‌خواهم با گفتن اینکه مسیحی نیستم منکر مسیح بشوم، زیرا گناهی عظیم است.»

 

درست است که کلمه مسیحیت لکه دار شده است؛ دنیای مسیحی، مسیحیت را بد جلوه داده است و همچنان به عملکرد خود ادامه می‌دهد. ولی این حقیقت اوضاعی دشوار را برای دوستاران مسیح و تعلیمات او بوجود آورده است. باید بدانید که عهد جدید این شرایط را از قبل پیشگویی کرده بود:

 

رساله دوم به تسالونیکیان باب ۲ آیه ۳: «زنهار کسی‌ به‌ هیچ وجه‌ شما را نفریبد، زیرا که‌ تا آن‌ ارتداد، اول‌ واقع‌ نشود و آن‌ مرد شریر یعنی‌ فرزند هلاکت‌ ظاهر نگردد، آن‌ روز (پایان دنیا) نخواهد آمد.»

 

عهد جدید می‌گوید که قبل از ظهور دوباره عیسی ارتداد بزرگی بوجود خواهد آمد؛ در واقع این مسئله رخ داده است.

 

یکی از منابع می‌گوید: مردمانی ظاهر خواهند شد که مطالبی را با دستان خود خواهند نوشت، گویی از کتاب مقدس آمده است. آیا این موضوع صحت دارد؟ بله، علاوه بر کتاب مقدس کتاب‌های ظاهراً مقدس بسیاری وجود دارند. اما از آنجا که این نوشته‌های به اصطلاح مقدس با کتاب مقدس هماهنگی ندارند ایمانداران آنها را رد کرده‌اند. آنها از جانب خدا آمدن آن نوشته‌های دروغین را نپذیرفتند.

 

گهگاهی در تاریخ مردم سعی داشته‌اند تا به کتاب مقدس چیزهایی را اضافه کنند. اما از آنجا که متون مقدس به زبان‌های بسیاری ترجمه شده بودند و بدلیل وجود بسیاری از نسخه‌های خطی قدیمی وقتی تغییری بوجود می‌آمد، همه متوجه آن می‌شدند. بعلاوه، این عقاید اساسی بسیار یکپارچه‌اند و فقط به یک آیه وابسته نیستند.

 

نتیجه چیست؟ شما می‌توانید به عهد جدید اعتماد کنید. اگر وضعیت اینگونه نبود، پس چرا منبعی را که مردم به آن تردید دارند بخصوص در مورد عهد جدید باید برای مطالعه نیز پیشنهاد شود؟

 

دومین پیش داوری اینست که خدا پسری ندارد.

 

متأسفانه بسیاری به عهد جدید تهمت می‌زنند. بگذارید خدا آنها را داوری كند. عهد جدید نمى‌گوید كه خالق عظیم وارد يک رابطه با مریم شد و از آن پسردار شد؛ اصلاً چنین چیزی نمی‌گوید. اما مردم اینطور تهمت می‌زنند. من به همین خاطر عصبانی هستم. آیا نباید عصبانی باشم؟

 

لطفاً، اگر چنین اظهارات جاهلانه، پست و احمقانه‌ای را شنیده‌اید، آنها را تکرار نکنید؛ زیرا درست نیستند. دروغ‌های دیگران را تکرار نکنید.

 

پس عهد جدید درباره «پسر» بودن عیسی چه می گوید.

 

رساله اول یوحنا باب ۴ آیه ۲: «به‌ این‌، روح‌ خدا را می‌شناسیم‌: هر روحی‌ که‌ به‌ عیسی‌ مسیح‌ مجسم‌ شده‌ اقرار نماید از خداست‌.»

 

عیسی قبل از اینکه به این دنیا بیاید وجود داشت؛ پس چرا عیسی از یک باکره متولد شد؟ آیا تا بحال به این موضوع فکر کرده‌اید؟ هستی عیسی از مادرش مریم آغاز نمی‌گردد. عیسی در رحم مریم جسم انسانی به خود گرفت.

 

بیایید آیه دیگری را بررسی کنیم:

 

متی باب ۳ آیات ۱۶ الی ۱۷: «اما عیسی چون‌ تعمید یافت‌، فوراً از آب‌ برآمد كه‌ در ساعت‌ آسمان‌ بر وی گشاده‌ شد و روح‌ خدا را دید كه‌ مثل‌ كبوتری نزول‌ كرده‌، بر وی میآید. آنگاه‌ خطابی از آسمان‌ در رسید كه‌ «این‌ است‌ پسر محبوب من‌ كه‌ از او خوشنودم‌.»

 

کتاب مقدس نمی‌گوید که خدای عظیم وارد یک رابطه جسمی با مریم شد. اما‌، همانطور كه در کتاب عهد جدید ثبت شده است، به کدام نبی این کلمات، "این پسر محبوب من است" گفته شده است؟ فقط به عیسی گفته شد. چگونه است که فقط عیسی این زندگی را بدون گناه گذراند؟ بله، عیسی خیلی متفاوت بود. اینها سؤالات بسیار مهمی هستند که در زمانی دیگر به آنها با جزئیات بیشتر خواهیم پرداخت.

 

شما می‌گویید که به عیسی و کتاب مقدس ایمان دارید. خوب، چگونه به آنها ایمان دارید؟ در عهد جدید آیه‌ای هست:

 

رساله یعقوب باب ۲ آیه ۱۹: «تو ایمان‌ داری‌ که‌ خدا واحد است‌؟ نیکو می‌کنی‌! شیاطین‌ نیز ایمان‌ دارند و می‌لرزند!»

 

چرا شیاطین می‌لرزند؟ آنها نیز ایمان دارند! شیاطین حقیقت را درک می‌کنند اما هیچ ارزشی برایشان ندارد. چرا؟ زیرا برای آنها هیچ کاربردی ندارد.

 

رفتار شیاطین با حقیقت انطباق ندارد. درک و شناسایی حقیقت محض مانند یک واقعیت بی ثمر، بی فایده است؛ و در چنین ایمانی ارزشی وجود ندارد.

 

ایمان شما چگونه است؟ آیا استفاده از حقیقت در آن وجود دارد؟

 

متی باب ۵ آیه ۳۹ : «اما من به شما می گویم به کسی که به تو بدی می‌کند بدی نکن و اگر کسی بر گونه راست تو سیلی می‌زند گونه‌ی دیگر خود را بطرف او بگردان.»

 

اگر خواستید گناه دیگران را آشکار کنید می‌توانید به این آیه متوسل بشوید؛ با این کار شما کاستی‌های آنان را نمایان می‌کنید؛ اما این آیه فقط مختص مسیحیان نیست. پیام عیسی از جانب خدا آمد و آن قانون خداوند متعال است. این پیام برای تمام جهان، هر گروه از مردم، برای همگان و شما معتبر می‌باشد. آیا شما در زندگی خود از آن استفاده می‌کنید؟ مسئله این است، هنگامی که دیگران با شما بد رفتاری می‌کنند، آیا از کلام عیسی در قلب و رفتار خودتان اطاعت می‌کنید؟

 

شنوندگان عزیز، ایمان آوردن به عیسی فقط تشخیص یا درک حقیقت نیست، بلکه ایمان به مسیح پایبندی به اصولی است که او از جانب خدا دریافت کرد و تعلیم داد؛ و گر نه، فقط گفتن اینکه به عیسی و کتاب مقدس ایمان دارید سخنی باطل است.

 

بیایید عیسی را بهتر بشناسیم.

bottom of page